فوتبال، نیش و نوش

معمولاً درپایان یک مسابقه ورزشی خواه انفرادی و خواه گروهی بازیکنان و تماشا گران به دو دسته تقسیم میشوند، عده ای خوشحال و عده ای ناراحت که این خوشحالی و ناراحتی برای افراد مختلف متفاوت است. بیشتر مواقع در مسابقاتی که جنبه ملّی دارد ، درصورت پیروزی تیم ملّی خوشحالی و شادی بطور فراگیر و همگانی بروز میکند وبرعکس درصورت شکست   اندوه و ناراحتی از چهره همگان چه تماشاگران و چه بینندگان ( اگر گزارش تلویزیونی باشد) خوانده میشود. گاهی اوقات این ناراحتی و تاسف ارتباطی با نتیجه مسابقات ندارد و مسائل جنبی علت آنست.
روز جمعه ۵ فروردین ۸۴ سرداران تیم ملّی فوتبال کشورمان در ورزشگاه آزادی با یک بازی خوب و حساب شده تیم قدرتمند ژاپن را با نتیجه ۲ــ ۱ شکست دادند و باعث خوشحالی همه، خصوصاً فوتبال دوستان شدند. با کمال تاسف شیرینی این پیروزی با  کشته و زخمی شدن تعدادی از همو طنان و دوستاران فوتبال،  در کام همه  به تلخی گرائید و موجب تاسف گردید. در همین جا به بازماندگان ازدست رفتگان این واقعه تسلیت گفته و ضمن آرزوی سریعتر بهبود زخمی شدگان به نکته ای اشاره میکنم.
معمولاً در کار ما ایرانی جماعت (با عرض معذرت) افراط و تفریط بطور چشمگیری نقش دارد. حتما دو اصطلاح و مثال :" آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی"  و " چاه نکنده مناردزدیدن" را شنیده و بارها بکار برده اید. برخی اوقات یک مراسم فرهنگی یا ورزشی ویا از این قبیل با سر و صدای فراوان  و تبلیغات وسیع راه می اندازیم و وقتی به محتوی و نتیجه آن نگاه می کنیم ، درمی یابیم که نتیجه صفر  نه، که زیر صفراست. یعنی مشمول آفتابه لگن هفت دست شده است.

از طرف دیگر بطور مثال تعداد زیادی را به مهمانی دعوت میکنیم در صورتیکه امکانات پذیرائی از آنها را نداریم ، همین دعوت از همه برای مسابقه فوتبال که مثلاً برای ورود وخروج ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تماشاگر همآهنگی و راهکار آنطور که باید وشاید وجود ندارد . این مصداق اصطلاح دوم است . با وجود بر این باید شکرگزار بود که بیش از ین تلفات نداده ایم . البته این بعنوان شانه از زیر مسئولیت خالی کردن نیست و امیدواریم که با برنامه ریزی صحیح و درست شاهد این وقایع دردناک و امثالهم نباشیم.


البته ممکن است که صد ائی از این طرف و یا آنطرف بلد شود که این یک امتحان است و باید صبور بود همانطور که گران شدن مرغ و گوشت و دلار هم از مواد امتحانیست که برای قبول شدن باید در آن شرکت کرد. ولی آیا هیچ گاه از خود سئوال کرده ایم این چه امتحانی هست که هیچ تجدیدی و قبولی ندارد و همیشه همه شرکت کنندگان رد میشوند؟ و "چرا هرچی سنگه برای پای لنگه".


باآرزوی سلامتی و پیروزی برای همه و پیروزی تیم فوتبالمان در بازی چهار شنبه ۱۰ فرورین و سایر دیدار ها ، شاد و پیروز باشید

/ 9 نظر / 9 بازدید
alone

سلام از اينکه به من سر زدی ممنونم.

maryam

سلام .اميدوارم هميشه با ديدی باز و شايسته به مسايل بنگريد

vahid

umadam ke behet salam konam.

bahareh

سلام !ممنون که بهم سر زدی! ميدونی که توی اين مملکت هيچی سر جاش نيست! نميشه به چيزی زياد گير داد.....همينه که هست!

پدرام

اين که ديگه واسه ما ايرانيها طبيعی شده ممنون که به من سر زديدی

رضا

طبيعت ايرونی جماعت همينه! خيلی طبيعيه!

nashenas

ايرج

ali

خوب است.