دود سفید و سیاه

درود بر همه

این روز ها وقتی روز نامه ها را ورق میزنیم و یا در سایت های خبری می گردیم با دو سه اصطلاح کاملاً جدید  مدل ۱۳۸۴ ویا درسطح جهانی مدل ۲۰۰۵ روبرو میشویم که تا همین بیست روز پیش در ادبیات فارسی کار برد نداشت وناگهان مانند یک مائده آسمانی نازل شد.

نمیدانم بگوئیم خدا از سر عزرائیل نگذره که ماموریتش را زود انجام نداد وجان یک بنده خدائی را زودتر نگرفت ویا دست جراحان و پزشکان ایتالیائی بشکند که چندین وچند بار بنده خدای مذکور را لت و پار کردند و لوله هوا و خوراک در گردن و سینه وووو کار گذاشتند که دیر تر بمیرد و برای چند دقیقه ویا حتی ثانیه بیشتر زنده باشد.چون اگراین کارها را نکرده بودند شاید چندین سال پیش این تحفه آسمانی را بدست  آورده بودیم.

 لابد متوجه شدید که آن بنده خدا کسی جز پاپ ژان پل دوم نبود که هنوز یکماه نیست که دستش از دنیا کوتاه گشته وبرحمت ایزدی پیوسته است.


این ها همه مقدمه بود و حالا اصل موضوع : از هزاران سال پیش هرچی سخنوران و شاعران و ادیبان فارسی زور زده بودند که این دو سه اصطلاح را وضع کنند نتوانسته بودند و باید گفت بنا به مثل «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» ، دو اصطلاح
دود سفید و دود سیاه از برکت مردن پاپ وارد زبان فارسی شد که اگر نمیشد عمر همه بر فنا بود و میبایست فاتحه زبان فارسی راخوانده و حلوایش را میخوردیم.

 اگر یکوقت فرصت کردید و تاریخ چگونگی تالیف لغتنامه علامه دهخدا را پیگیری نمائید، متوجه میشوید که  آن مرحوم با چه زحمتی و وسواسی تک تک لغات را جمع آوری کرده است که هنوزهم یاران  و شاگردان وفادارش با همان دقت نظر در حال پیگیری وجمع آوری آن هستند.

 باید گفت که شادروان علامه علی اکبر دهخدا چقدر بد شانسی داشت که در زمان حیاتش وسایل ارتباط جمعی و رسانه های گروهی چنین فراگیر نبود وگرنه با استفاده از تلکس فلان خبر گزاری و یا شنیدن اخبار ودیدن گزارش زنده رادیو و تلویزیونی ؛ بجای  ۳۴۳۴۶۶ لغت و اصطلاح موجود در لغتنامه صد ها برابرآن را گرد آوری و منتشر میکرد وزحمتش هم کمتر بود و حدود۴۰ سال از عمرش را تلف نمی کرد.


دوستی دارم بنام آقای فرزانه (که درآینده مطالبی از ایشان تحت عنوان «دیده ها، گفته ها و شنیده های آقای فرزانه» تقدیمتان میشود) میگفت :بابا جان اون دود سفید وسیاهی که از دودکش کلیسای پطرس مقدس در واتیکان هنگام انتخاب پاپ جدید خارج میشود نشانگرنتیجه مثبت و یا منفی انتخاب است که با جوهر های متفاوت نوشته میشود. ولی این دودی که در اخبار گفته میشود مثل همه کار هایمان ازچیز دیگر است مثلا سیگارو یا چپق ویا... (عاقلان دانند..)


شاید چنین بنظر میرسد که اینمورد دود سفید وسیاه تهاجم فرهنگی نیست چون چندین و چند بار از دهان یک عضو فرهنگستان؟؟؟ بیرون آمده  و  دیگر این که نشانگر  پویائی زبان است. 

شادوپیروزباشید

 

/ 21 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناصر زراعتی

مخلص آقا رسول... دوست قدیم موفق و شاد و شنگول باشی. تا بعد

آرزو

سلام...بلاگ قشنگی داری..اين مطلب آخريت هم خيلی جالب بود!خوشحال می شم باز هم از نظراتت استفاده کنم..*موفق باشی*

دریا

سلام رسول عزیز مطالب جالبی می نویسی . مرسی که به من سر زدی و از حمایتت ممنونم موفق باشی!بازم بهم سر بزن خوشحال میشم

وحید

سلام ؛ ببخشيد که خيلی کمرنگ شده بودم ؛ خواستم يه سلام بکنم .به روز کردم - سر بزن.

سنا( آسمان آبی خدا )

ااا ...سلام ٬ ببخشيد که دير سر زدم بهتون...وب ما آپديت شد نمی خوايد سری بزنيد ؟؟

علي 2 آتيشه

سلااام..ممنونم که بهم سر زدی... وب لاگت واقعا برام جالب بودش... يه نيم ساعتی توش گشت زدم و کلی چيز تازه ازش ياد گرفتم... موفق باشی.

farzad

با سلام و خسته نباشيد «تاریک خونه» به روز شد. شاد باشيد.

نهایت بسیجی

سلام دوست عزيز ممنون که سر زدی . شهدا را ياد کنيم گرچه با يک صلوات

عاطفه

سلام دوست عزيز ممنونم که به وبلاگ ما سر زديد و از نظر قشنگتون هم ممنونم .وبلاگ زيبايی داريد .تکنيک های قشنگی توش به کار برديد .موفق باشيد .