آشنایی با مشاهیر هنر ایران - شیدا !!!!

 

 آشنایی با مشاهیر هنر ایران

 

شیدا

 

میرزا علی اکبر خان شیرازی مشهور به شیدا از بزرگترین چهره های درخشان موسیقی اصیل و سنتی سر زمین همیشه جاوید ایران است .او در سال ۱۲۲۲ پا به عرصه وجود گذاشت تخلصش در شعر و شاعری و ترانه سرایی شیدا بود و سروده های این بزرگ مرد بخصوص در زمینه ترانه سرایی بسیار زیبا و با محتوی و دل نشین می باشد.

 

وی در ابتدای جوانی منشی استانداری وقت شیراز بود سپس به تهران آمد و به سلک دراویش خانقاه صفی علی شاهی  پیوست و به لقب سرور علی ملقب شد.

 

 شیدا نخستین کسی است که تصنیف عروضی را به جای تصنیف های ساده و عامیانه و زبان  کوچه و بازاری در موسیقی اصیل ایرانی متداول کرد.عشق پاک و بی آلایش وی نسبت به خواننده ای به نام مرضیه موجب به وجود آمدن زیبا ترین ترانه های او شد که تا امروز نیز زیباترین است و در یاد ها ماندگار گردیده است.این ترانه ها سینه به سینه تا به امروز منتقل شده است.

 

در دوران معاصر خانم اشرف السادات مرتضایی با خواندن این ترانه ها نام مرضیه را  بر خود نهاد و زبباترین ترانه های خوانده شده توسط خانم مرضیه آثار مرحوم شیداست.

 

ترانه هایی مانند....نبَوَد زرخت قسمت ما غیر نگاهی...دوش دوش ..نرگس مست..امشب به بر من است آن مایه ناز...مکن ای دوست..وعده کردی...در فکر تو بودم...صورتگر نقاش چین...و باشد از لعل تو یک بوسه تمنای دلم....از جمله سروده های زنده یاد شیداست که با صدای خانم مرضیه اجرا شده است.

 

مرحوم علی اکبر شیدا به راستی شیدای ایران و مظاهر فرهنگی این مرز و بوم بخصوص موسیقی اصیل وسنتی آن بود .این روح بزرگ در سال ۱۲۸۵ به ابدیت پیوست روانش شاد و روحش در آرامش باد. 

 

 شاد و پیروز باشید.

/ 4 نظر / 8 بازدید
sib zamini asib dide

بسيار جالب بود .من اطلاع زيادی در مورد آهنگهای خانوم مرضيه نداشتم و واسم جالب بود .چون من چندتا از کنسرتهای ايشون وکلی از آهنگاشون رو گوش کرده ام.بازم سر بزنيد(اين دفعه صلاح اتمی)

baran

سلام دوست عزيز ... آشنايی با هنرمندان قديمی به گونه ای روح انسان را نسبت به هنر صيقل می دهد ... لذت بردم ...

مجتبي.م

مطلب جالب و مفيدی بود ممنون که خبر کرديد. استفاده کردم/ موفق باشی ياعلی

تارا

سلام...مفيد بود...ممنون...به وبلاگ جديد من هم سری بزن