پیام گیر منظوم!!!

سلام بر همه

چند روز پیش کامپیوتر تکانی(خانه تکانی رایانه ای) میکردم در بین آنها مطلب زیر بنظرم جالب آمد و فکر کردم شاید برای شما هم جالب باشد. گر چه ممکن است برخی آنرا قبلا جائی خوانده باشند.

به جای دو کلمه خشک و خالی *
لابد برای شما هم پیش آمده است که به دوستی زنگ بزنید و از آنطرف سیم پیام گیر یا پاسخگوی اتوماتیک برایتان یک قطعه موسیقی بنوازد ، یا شعری زمزمه کند. بین ایرانیان با ذوق هستند کسانی که به جای دو کلمه خشک و خالی ، عدم حضور خوذ را با کلام منظوم در تلفن اعلام می کنند
.
یکی از همین جماعت از دوست خود ع.ی  که شاعری طناز(یعنی طنز پرداز!) است درخواست کرده بود برایش یک دو بیتی بسازد تا روی دستگاه ضبط کند. ایشان هم ساخته اند
:

شرمنده از آنم که نباشم به سرایم

 تابا تو سلامی و علیکی بنمایم

 گرلطف کنی نمره وپیغام گذاری

 پاسخ دهم ای دوست به محضی که بیایم


اما کار به همین جا خاتمه پیدا نمی کند. درخواست دوست، راهنمای ذهن شاعر می شود که سری بزند به خانه شعرای پیشین و بیندیشد که اگر حافظ و خیام و فردوسی و دیگران در عصر Answering Machine زندگی می کردند، چه کلامی روی این ماشین می گذاشتند. و این است حاصل آن تفرّس:


در منزل حافظ

رفته ام بیرون من از کاشانه ی خود، غم مخور
تا مگر بینم رخ جانانه ی خود، غم مخور
بشنوی پاسخ ز حافظ ، گر که بگذاری پیام
آن زمان کو باز گردد خانه ی خود، غم مخور

 در منزل سعدی

از آوای دل انگیز تو مستم
نباشم خانه و شرمنده استم
به پیغام تو خواهم گفت پاسخ
فلک گر فرصتی دادی به دستم

در منزل خیام

این چرخ فلک عمر مرا داد به باد
ممنون تو ام که کرده ای از ما یاد
رفتم سر کوچه منزل کوزه فروش
آیم چو به خانه، پاسخت خواهم داد

در منزل فردوسی

نمی باشم امروز اندر سرای
که رسم ادب را بیارم به جای

به پیغامت ای دوست گویم جواب
چو فردا بر آید بلند آفتاب

در منزل مولانا

بهر سماع از خانه ام ، رفتم برون رقصان شوم
شوری بر انگیزم به پا ، خندان شوم ، شادان شوم
بر گو به من پیغام خود، هم نمره و هم نام خود
فردا تورا پاسخ دهم، جان تورا قربان شوم

در منزل منوچهری دامغانی

از شرم، به رنگ باده باشد رویم
در خانه نباشم ،که سلامی گویم
بگذاری اگر پیام، پاسخ دهمت
زان پیش که همچو برف، گردد مویم

در منزل باباطاهر عریان

تلیفون کرده ای، جانم فدایت
الهی مــو، به قربون صدایت
چو از صحرا بیایم، نازنینم
فرستم پاسخی ، از دل برایت

*Originally published in London Kayhan, November 28. 2001

 

/ 18 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رسول(۳)

بعنوان نمونه. حافظ فرمايد:« آنان که خاک را به نظر کيميا کنند ــــ آيا بود که گوشه چشمی به ما کنند». بو اسحق در جواب گويد: « کيپا پزان چو صبح سر ديگ وا کنند ـــ آيا بود که گوشه چشمی به ما کنند». لابد حدس زده ايد که « کيپا پز» همان« کله پز» است که گوشه چشم در اولی < نظر> و در دومی < چشم گوسفند > است. در پايان اگر حضرت خواجه را ديديد چه در خواب وچه در بيداری بايشان بفرمائيد که ۱ـ « جانا تو را که گفت که احوال ما مپرس ـــ بيگانه گرد و قصه هيچ آشنا مپرس» ۲ـ دفعه ديگر پيام گيری بخرد که تضمين( گارانتی) داشته باشد. سرتان سبز و دلتان خوش باد.

رسول(۲)

به اطلاعتان برسانم که شوخی وسر به سر يکديگر گذاشتن بين شاعران از قديم الايام رواج داشته که بصورت مدح ويا ذمّ صورت ميگرفته که در مورد آخر جنبه شوخی از بين ميرفته است. آيا شما تا به حال نام « شيخ بو اسحق طعمه» را شنيده ايد؟ اين شخص از معاصران حافظ بوده و غزل سرا و اغلب غزل های حافظ را جواب گفته و موضوع همگی در باره خوراکی ها و نوشيدنی هاست.ديوانش هم چاپ شده و ميتوانيد بخريد و بخوانيد.(بقيه دارد)

رسول(۱)

سلام سارا خانم. يک بار ديگر ممنون که به« آ ب زندگی» سر زدی. اگر متن را يک بارديگر ميخوانديد متوجه ميشديد که من سراينده شعر نبودم. و در آن حد نيستم که با بزرگان ادب شوخی کنم.البته اگر با شيخ اجل سعدی(ره) و خواجه حافظ(ره) شوخی کنم جای دوری نرفته، هر چه باشد همشهری هستيم.(بقيه دارد)

fatima

سلام به خاطر تذکر در مورد-حال-ممنون. منتظر مطالب قشنگتون هستم حتما خبرم کن باشه؟

آفتاب مهر

بسم رب المهدی...// عدالت، پاره‌ای از تن توست ای امام عسگری (علیه السلام) و جهان ‏لحظه‌شمار گل‌آرایی فرزند تو... اینک بر تو و بر آن خورشید، بر تو و بر آن گل غایب، بر تو و بر ‏همه‌ی یاران آفتاب، سلامی بی‌کرانه نثار باد!...// با سلام پیشاپیش فرارسیدن سالروز ولادت ‏حضرت امام حسن عسگری علیه السلام پدر بزرگوار آخرین ذخیره الهی، حضرت مهدی (عج) را ‏به آستان حضرتش و شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوییم و از خداوند منان تعجیل در ‏ظهور حضرتش را آرزومندیم.در پناه حق...// آفتاب مهر//‏

علیرضا آسمونی

سلام رسول خوبی رسول جان خدا وکيل گير درس و دانشگام نميتونم تا ۲ هفته ديگه اون باشم بخاطر همين دير اپ ميکنم و نميتونم تند تند سر بزنم موفق باشی مطلبت خيلی جالب بود افرين بای.

s

سلام لوگوی شما آماذه است حالا ميتونيد اونو ببينيد http://susan.persiangig.com/image/abzendegi.gif راستي آدرس لوگوي من تغيير کرد اينو قرار بده باي

تک سوار

سلام، ولی دیروز که زنگ زدم خونه حافظ اینا، پیغامشو عوض کرده بود. باور نمی کنی خودت برو زنگ بزن و متن جدیدش رو بشنو!

farzad

سلام. شرمنده يه کم دير اومدم. مطلب باحالی بود. البته من هميشه از خيام بيشتر خوشم می اومده. راستی من به روزم. سر بزنی خوشحال ميشيم.

سنا( آسمان آبی خدا)

ســــــــــلام......مطلب زيبايی بود....ميلاد با سعادت امام حسن عسکری رو تبريک ميگم....يا حق***