آشنایی با مشاهیر هنر ایران (۳)- بنان !!

 

آشنایی با مشاهیر هنر ایران

 

 

استاد غلامحسین بنان

 

 

یکی از درخشان ترین چهره های هنر موسیقی اصیل ایران در عصر حاضر، شادروان استاد غلامحسین بنان  است که علاوه بر مقام و درجه والای هنری واجد اخلاق و کمالات بر جسته انسانی است. وی فرزند مرحوم کریمخان بنان الدوله از اهالی نور مازندران و نوه دختری شاهزاده محمد تقی رکنی برادر ناصرالدین شاه قاجار بود.

 

وی در سال ۱۲۹۰ در تهران چشم به دنیا گشود. در خانه پدری با انواع و اقسام وسایل موسیقی  از جمله ارگ و پیانو آشنا شد و به نواختن سازهای مذکور می پرداخت. با اینحال علاقه زیادی به آواز داشت و در شش سالگی با نواختن ارگ و خواندن تصنیفی  اولین کنسرت خود را اجرا کرد.

 

استاد اولین خواننده ای بود که در سال۱۳۲۱  و با دعوت رسمی به رادیو راه یافت.در سالهای پر بار خوانندگی ، با اساتید بزرگی از جمله صبا ، خالقی ،محجوبی، معروفی ، خالدی ، تجویدی ،جلیل شهناز ، همایون خرمو لطف اله مجد .وشعرایی همچون معینی کرمانشاهی ، کریم فکور ، خانم منیره طاها  ، رهی معیری ، تورج نگهبان ، ابوالحسن ورزی، هوشنگ شهابی و بسیاری دیگر همکاری داشت.

 

صدای نرم ، دلنشین و به اصطلاح اهل فن، مخملی استاد او را از سایر هنرمندان متمایز میکرد. بیشترین اجراهای استاد در برنامه ی گلهای رادیو بوده که ضمن اجرای آواز، ترانه و تصنیفهای زیبایی نیزبه مشتاقان هنر پیشکش کرده است.

 

آثاری همچون حالا چرا - امروز مها خویش ز بیگانه ندانیم - کنون که صاحبمژگان شوخ و..... - به یاد صبا - مرا عاشقی شیدا مست و بی پروا... - همه عمر بر ندارم... - داد حسنت به تو تعلیم خود آرایی را - چنگ رودکی(بوی جوی مولیان) - یک روز در آغوش تو.... - تنم در کوره شب..... -  یک شب آخر دامن آه سحر خواهم گرفت - آمد اما درنگاهش....... حاصل این همکاری ها میباشد ، که مجموعه ای مشتمل بر ۶۵ برنامه را تشکیل میدهد.

 

این هنرمند بزرگ در زمینه نو آوری نیز اثر بسیار زیبا و جاودانه همچون  الهه ناز ازخود به یادگار گذاشته است. (برای شنیدن آن اینجا را فشار دهید)

 

در سال ۱۳۳۶ استاد در یک حادثه رانندگی یک چشم  خود را از دست داد و همیشه می گفت با یک چشم هم میتوان زیبایی ها را دید.

 

شادروان استاد بنان هرگز دروغ نمیگفت ، عاشق هنرش و خانواده اش بود ، گـِرد هرزه گردی ها نمی گردید ، مودب ،  خوش برخورد ، شیک پوش. مـُنـصِف و دوستدار انسان ها  بود، قناعت پاکدامنی و سخاوت را بسیار دوست می داشت.

 

این ابر مرد عرصه هنر سرزمین پاک ایران در شامگاه  هشتم اسفند ۱۳۶۴ چشم از جهان فرو بست و به ابدیت پیوست . روانش شاد و یادش همیشه زنده باد..

 

 شاد و پیروز باشید

 

/ 30 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عروسك

سلام....دوست عزيز آپم...و منتظر....شاد باشی

amo erfan

سلام عزیزم...خيلی قشنگه وبلاگ تون ....اميد وارم در تمامه مراحله زندنی موفق باشيد ...به وبلاگ من هم يه سری بزنيد...خوش باشيد...

payam

سلام. ممنون از حضور و نظرت که مطمئنا تاثيرگذار خواهد بود. راستی «صيد گشتن خوشتر از صيادی است» به روز شد. منتظر بارش دوباره مهرت می‌مانم. با کلی آرزوی خوب و قشنگ.

نازنين

روحش شاد... يادش گرامی... بارانی باشی.

عروسك

سلام...دوست عزيز بهتون لينک دادم.....شاد باشيد

آلبالو گيلاس

سلام.........چه وبلاگ خوشکلی شده.....پر از انرژی و زيبايی........ موضوع جالبی رو هم انتخاب کردی..... همین راه رو ادامه بده.......منم به روز کردم و منتظر حضور سبزت هستم.

.:: همنفس ::.

مبادا آسمان بی بال و بی پر . . . مبادا در زمین دیوار بی در . . . مبادا هیچ سقفی بی پرستو . . . مبادا هیچ بامی بی کبوتر

payam

سلام. ممنون که خونه من رو منور کردين. «صيد گشتن خوشتر از صيادی است» به روز شد. تو که هنوز آپ نکردی . با کلی آرزوی خوب

azar

سلام- موفقيت ميوه ايست که بايد از درخت تجربه ديگران چيد نه از اشتباهات خويش

مجتبي.م

سلام: تازه های ادبی با اخبار و موضوع های مختلف به روز شد.